Kronik üretrit nedir?

Kronik üretrit nedir?

Üretra adı verilen organ, idrar yapılan penisin uç noktası ile idrar kesesi arasında, idrar kesesinden penisin ucuna kadar idrarı taşıyan ve atılımını sağlayan organdır. Her organın bir enfeksiyonu olduğu gibi, üretranın da bir enfeksiyonu vardır. Nasıl ki bademciklerde bir enfeksiyon olduğunda bunlara tonsilit, sinüsler iltihaplandığında buna sinüzit diyorsak, üretra dediğimiz organda bir iltihap olduğunda da buna üretrit deriz. Üretrit, idrarın atımınını sağlayan üretranın iltihaplanmasıdır. 
 
Üretrit, erkeklerde özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle enfekte olan, mutlaka tedavi edilmesi gereken, tedavi edilmezse kronikleşen ve sürekli akıntıya neden olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu akıntı sonucunda darlıklardan tutun, prostatın ve yumurtalığın iltihabına kadar giden sorunlar oluşabilir. Bunlar ürolojik açıdan önemlidir.
 
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle tedavi edilmeyen ya da yetersiz tedavi edilen hasta grubunda, üretra enfeksiyonu kronik bir hal alır ve buna da kronik üretrit adı verilir. 

    Online Randevu Formu

    Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz bir şekilde doldurunuz. Asistanlarımız Sizler ile hemen iletişime geçecektir.


    Yorum veya Sorularınızı Yazabilirsiniz.