Contact

Please enter the code:

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.

Gece Altını Islatma

Tıbbi olarak ‘’Enürezis Nokturna’’ denilen altını ıslatma, çocuğun gece uyku esnasında idrar kesesinin dolduğunun farkına varamaması ve idrar kaçırması olarak tanımlanır. Duygusal ve sosyal anlamda gerek çocuk gerekse ebeveynler açısından ciddi problemler yaratan bir hastalıktır. Çocuğun kendini değersiz hissetmesine ve kendine olan güveninde bozukluklara neden olabilir.

 

Çocukların büyük çoğunluğunda gündüz idrar kontrolü 3. Yaşlarda sağlanırken gece idrar kontrolü  5-6 yaşlara kadar uzayabilir. Her çocuğun sinirsel ve organik gelişimi farklı düzeyde olduğundan 7-8’li yaşlarda tam kontrolü sağlayan çocuklar da mevcuttur.

 

Gece Altını Islatma Nedenleri:

3 ana neden mevcuttur.

 

Çocuğun uykuda idrar kesesinin dolduğunu hissetmemesi

İdrar kesesinin gece çok sık kasılması ve idrarı depolama faaliyetini yerine getirememesi.

Böbreklerin özellikle gece çok fazla miktarda idrar üretmesi ve idrar kesesinin, idrarı depolamada yetersiz kalması

 

Ne Zaman Yardım Almalıyım ?

Normalde altına kaçırmayan ve tam idrar kontrolünü sağlayan çocuk aniden altını ıslatmaya başlarsa

Okul çağına gelmiş çocukta gece altına kaçırma devam ediyorsa

Gece altını ıslatma çocukta üzüntüye ya da agresifliğe yol açıyorsa

Çocuk gece kuru kalmayı istiyorsa hekime müracaat edilmelidir.

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde en sık kullanılan ve başarı oranı en yüksek iki tedavi yöntemi gece alarmı ve medikal ilaç tedavileridir.

 

AlarmTedavisi:

Alarm cihazını kullanarak şartlı refleks oluşturma esasına dayalı davranışsal terapidir. Alarm tedavisinde çocuğun çamaşırının içine yerleştirilebilen ve bir ucu çocuğun omuzuna , diğer ucu külotunun içine tespit edilen bir alarm sistemi kullanılır.

 

Çocuğun külotunu ilk ıslatması ile devreye giren alarm çocuğu uyandırarak idrarın geri kalanını tutmasını ve tuvalete gitmesini sağlar. Çocuk ıslatmadan uyanmayı ve sabah kuru kalmayı öğrenir. Alarm sistemi zil sesi olabildiği gibi zil+titreşim şeklinde de olabilir.

 

Tedavi süresi birkaç hafta alabildiği gibi 2-3 ayı da bulabilir. Bu nedenle ebeveynler sabırlı olmalı, çocuk sürekli olarak cesaretlendirilmelidir.

 

İlaç Tedavisi:

Gece altını ıslatma problemi olan çocuklarda en sık kullanılan medikal tedavi desmopressin asetat etken maddeli ilaçlardır. Bu ilaç böbrek üzerine etki göstererek gece idrar üretiminde azalma sağlar ve kaçırmaya engel olur. Oldukça güvenilir ve etkinliği çok yüksek olan bir ilaçtır.

 

Mutlak suretle ürolog kontrolünde alınmalıdır. Halk arasında kısırlığa neden olduğuna dair düşünce tamamen yanlış olup bilgi eksikliğine bağlıdır. Düzenli hekim kontrolü ile kullanıldığında etkinliği alarm tedavisine yakındır.