Contact

Please enter the code:

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.

Cerrahi Dışı Tedaviler

İdrar kaçırma tedavisi, kaçırmanın tipi, altta yatan neden ve kaçırmanın şiddetine göre düzenlenir. Ürolog tarafından hasta için en uygun tedavi seçeneği önerilir. Bazı durumlarda birkaç tedavi alternatifinin birarada bulunduğu kombinasyon tedavisi uygun olabilir.

 

Hastaların bir çoğuna ilk seçenek olarak , davranış, fiziksel yada medikal tedaviler sunulur. Bu tedavilerden fayda görmeyen uygun hasta grubunda cerrahi seçenekler düşünülür.

 

Davranış Tedavileri:

 

İdrar Kesesi Eğitimi:

Sıkışma tipi idrar kaçıran hastalarda uygulanan seçeneklerden bir tanesidir. Hastadan ‘’Sıkışmayı hissettiği anda tuvalete gitmemesi, ilk dönemlerde 10 dakika civarında, idrarını tutması’’’ istenir.

Mümkün olduğu kadar iki idrara çıkma arasındaki süre uzatılmaya çalışılır. İdrar kesesi eğitiminde hastadan ‘’ikili işeme’’ de istenir. Hasta idrarını boşalttıktan birkaç dakika sonra tekrar tuvalete giderek idrar kesesini tamamen boşaltması sağlanır.

Hastanın sıkışmayı hissettiği anda vücudunu rahatlatması derin nefes alıp, solunum sayısını azaltması sıkışmayı bir miktar azaltabilir.

 

Saatli İşeme:

Hastanın her iki saatte bir sıkışma hissi olmasa bile tuvalete gitmesi sağlanır. Bu rutin bir program şekline dönüştürülür.

 

Diyet Düzenlemesi:

Basit diyet önerileri ve alışkanlık değişiklikleri ile idrar kaçırmanın şiddetinde azalma hatta tamamen yok olma sağlanabilir. İdrar kesesini uyarıcı etkisi olan alkol, kafein ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Şişman hastalarda kilo verilmeli ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

 

 

Fiziksel Tedaviler:

 

Pelvik Taban Kasları Egzersizleri:

İdrar kontrolünde önemli işlevleri olan bu kas gruplarının egzersizleri özellikle stres tipi idrar kaçıması olan hastalarda tedavi edici özelliktedir. Sıkışma tipinde ise şikayetleri azaltabilir. Hayali bir şekilde idrarı tutma egzersizi yapılır, kas grupları kasılır ve gevşetilir. Bu egzersizin mümkün olduğu kadar çok yapılması önerilir. Doğru kas gruplarının çalıştığından emin olamayan hastalar üroloğa müracaat edip yardım almalıdırlar.

 

Elektrikle Stimülasyon:

Bir cihaz yardımı ile sinir uyarısı yapılarak mesanenin aşırı aktivitesi ve sıkışma tipi idrar kaçırma engellenebilir. 6-8 haftalık bir tedavi şeklidir. Bunun eğitimini alan ürologlar tarafından yapılabilir.

 

 

Medikal Tedaviler (İlaç Tedavileri)

 

Antikolinerjikler:

Sıkışma tipi idrar kaçırmalarında etkilidirler. İdrar kesesinin, kese dolmadan kasılmasını ve bu nedenle oluşan kaçırmalara engel olurlar. Ağız kuruluğu, kabızlık gibi yan etkileri sık görülebilir.

 

Östrojen Kremler:

 Çok etkili olmasalar da lokal sürülen kremlerin idrar kaçırmaya karşı faydalı etkileri mevcuttur.

 

Duloksetin:

Stres tipi idrar kaçırma şikayeti olan hastalara önerilen ilaçlardan en etkilisidir.