Contact

Please enter the code:

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.

İdrar kaçırma sosyal açıdan ciddi sıkıntılara neden olan bir sağlık problemidir. Ev ve iş hayatınızda, spor, egzersiz yaparken, tatile çıktığınızda, cinsel yaşantınızda anksiyeteye neden olarak hayat kalitenizi bozabilir.

 

Günlük hayatta herkesin uygulayabileceği basit öneri ve tavsiyeler:

 

Stres tipi idrar kaçırma:

Öksürük, ıkınma, gülme esnasında idrar kaçırma olarak tanımlanır. Kendi başınıza yapabileceğiniz en iyi tedavi şekli ‘’ Pelvik Kas Egzersizleri’’ dir. Günde 10 dakika anüs çevresindeki kasları ritmik olarak kasıp gevşeterek idrar kaçırmanın şiddetinde azalma sağlanabilir.

 

Sıkışma tipi idrar kaçırma:

Aniden sıkışma hissedip tuvalete yetişememe tarzında idrar kaçırması olarak tanımlanır. Bu tip idrar kaçırmada, işeme günlüğü denilen, hangi saatlerde ve ne kadar miktarda idrara çıkıldığının 3 günlük takibi kaydedilir. İdrar kesesinin kapasitesini arttırmak amaçlı, mümkün olduğunca tuvalete gitme sıklığı azaltılmaya, iki işeme arası zaman arttırılmaya çalışılır. İlk zamanlarda sıkıntılı olabilen bu eğitim zaman ilerledikçe daha kolay ve başarılı olabilir.

 

İdrar kesesinde, hiç işeme hissi olmadan dolup taşma şeklinde idrar kaçırma, çok ciddi bir problemdir ve vakit kaybetmeden doktora müracaat gerektirir.