Contact

Please enter the code:

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Toplumda idrar kaçıran popülasyonun %70’i kadınlardır ve bu problem sıklıkla doğum sonrası ya da menopoz döneminde görülür.

 

Menopoz

Kadınlık hormonu olan östrojenin azalması ile karakterize olan menopoz, kadınların hayatında yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Birçok organda değişiklikler başlarken idrar kesesi de bu değişikliklerden nasibini alır. İdrar kesesi kontrolünde zorlanma ve bozukluk menopoz sonrası birçok kadında görülebilmektedir.

 

Şikayetler

Tuvalete gitme sıklığında artış ve sıkışma hissi en fazla görülen şikayetlerdir.

Öksürük, egzersiz ve ıkınma ile kaçırma

Uyku esnasında 2 ya da daha fazla tuvalete kalkma

İdrar yolu enfeksiyon sıklığında artış

Kabızlık, diğer sık görülen şikayetlerdir.

 

Yukarıda bahsedilen şikayetlerin tamamı, kadınların gerek sosyal, gerek cinsel gerekse iş hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek önemli yakınmalardır. Bu şikayetler tedavi edilebilir nitelikte olup , bu sebeple hastaların üroloji uzmanına müracaatı gereklidir.

 

Menopoz Etkileri

Pelvis bölgesi kaslarında zayıflık:

Menopoz sonrası hormonal etki ile idrar kesesinin alt kısmında yer alan ve ona destek olan kasların yapısında zayıflık meydana gelir. Bu kasların gerek idrar kesesi gerekse barsak kontrolünde önemli işlevleri bulunmaktadır. Bu kasların zayıflığında her iki sistemde kontrol bozuklukları ve bununla beraber anatomik olarak organların pozisyonlarında  değişiklikler görülebilir.

 

İdrar Kesesindeki Değişiklikler:

Menopoz sonrası idrar kesesinin elastik ve genişleyebilen yapısında bozukluklar meydana gelir. Genişleme kapasitesi azalan idrar kesesinde, eskiye nazaran daha az idrar birikmesine rağmen kasılma meydana gelir ve hasta işer. Bu duruma aşırı aktif idrar kesesi denilir. Zayıflayan pelvis bölgesi, anüs çevresi kasları nedeniyle hasta idrar kontrolünde zorlanabilir. Bu bölge kaslarının egzersizi şikayetlerde azalmayı sağlayabilir. Östrojen kremleri de bu şikayetlerin azaltılması amaçlı kullanılabilir.

 

Vajina ve idrar yolunda kuruluk:

Östrojen miktarının azalması ile vajinal ve idrar yolundaki bezlerde kuruluk başlar. Bu kuruluk idrar yolu basıncında azalma ve idrar yolu enfeksiyon sıklığında artışa neden olur. Bu hastalarda östrojen kremleri kullanılabilir. Kişisel hijyene ileri derecede dikkat gereklidir. Yaban mersini tüketimi, idrar yolu basıncını arttırarak idrar yolu enfeksiyon sıklığında azalmaya neden olmaktadır. Menopoz döneminde sık idrar yolu enfeksiyonu öyküsü olan hastalara bu meyve önerilebilir.

 

Kilo Alımı:

Menopoz döneminin başlangıcı sonrasında kadınların çoğu kilo almaya meyilli hale gelir. Obezitenin belirgin hale gelmesi idrar kesesini destekleyen pelvik bölge kaslarında zaafiyete neden olur. Kas zaafiyeti sonrasında kadınlarda öksürme, ıkınma ve karın içi basıncın arttığı durumlarda idrar kaçırması meydana gelir.

 

Şeker Hastalığı:

Şeker düzeyinin kontrolsüz olduğu hastalarda, idrar kesesinin uyarılmasını sağlayan sinir uçlarında harabiyet ve hissiyatında bozulma başlar. Sinir ağında bozulmalar başlayan idrar kesesi, dolduğunu hissedemez ve dolup taşma şeklinde idrar kaçırmaları başlar. Bu durum çok tehlikelidir ve ilerleyen dönemlerde tedavi edilmeyen hastalarda böbrek yetmezliği oluşur.

 

Histerektomi Operasyonu:

Rahimin çıkarılması operasyonudur. Bu hasta grubunun birçoğunda ameliyat sonrası idrar kesesi kontrolünde bozukluklar gelişebilmektedir. Bu hastalara pelvik kas egzersizleri önerilir.

 

Gebelik Sayısı:

Birden fazla normal doğum öyküsü olan kadınlarda, sıklıkla pelvik bölge kas harabiyeti meydana gelir. Bu harabiyet stres tipi idrar kaçırmaya neden olur. Sezeryan doğumlarda bu harabiyet görülmez. Fakat sezeryanle 3. doğum sonrası bu grupta da riskin arttığı görülmektedir.