Klinik Adres : B.Dere Cad. Oya Sok. Devran Apt.No: 2/1-8 Gayrettepe/Istanbul Tel:05323520735

Testis kanseri nedir?

Testis kanseri, erkeklerde ürogenital bir organ olan, sperm üretimi ile üremeyi sağlayan yumurtalıkların kötü huylu kanserleridir. 
 
Testis kanserleri erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 1 ya da 2’sini oluştururken, genç erkeklerde, özellikle 25-40 yaş arası erkeklerde görülen kanserlerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Testis kanseri teşhisi kolay olan, erken teşhis edildiğinde çok rahat bir şekilde tedavi edilebilen ve yine erken teşhis edilirse ölümcül olmayan, her ne kadar bir kanser türü de olsa, üroloji uzmanlarına göre kötünün iyisi sayılan tümörlerden biridir.
 
Testis kanserinde birçok riski faktörü vardır. Bunlardan bir tanesi bebeklikte teşhisi ve tedavisi mümkün olan inmemiş testis vakalarıdır. Bir diğer risk faktörü ise genetik geçişli bir hastalık olan, doğrudan kromozomlarla ilişkilendirilen küçük testisle seyreden klinefelter sendromudur. 
 
Bunların dışında karşı testiste testis kanseri olanlar, yani diğer yumurtalığında kanser bulunan erkeklerde ve kısırlık (infertilite) nedeniyle doktora başvurmuş kişilerde risk, normal popülasyona göre daha fazladır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktoruna Sor!