Contact

Please enter the code:

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.

YAPMAMANIZ GEREKEN 10 ŞEY

 

1) Sıvı Kısıtlaması:

Günde en az 8 bardak su için. Su miktarını azaltırsanız sıkışma hissiniz daha da artacaktır. Akşam yemeği sonrası ile uyku periyodu arasında sıvı kısıtlamasına gidebilirsiniz.

 

2) Alkol Tüketimi:

Alkol, diüretik olarak idrar üretimini arttırarak ve idrar kesesinde irritasyon yaparak sıkışma tipi idrar kaçırma şikayetlerine neden olur.

 

3) Kahve ve Çay:

Kafein içerikleri nedeniyle idrar kesesinde alkol gibi irritan etki gösterirler. Kafeinsiz çay ve kahvelerin içeriğinde bile çok düşük miktarlarda kafeine rastlanmıştır. Bu sebeple bu içecekler yavaş yavaş azaltılarak tamamen kesilmeli, ya da sabah sadece 1 bardak çay içilmelidir.

 

4) Çikolata:

Çikolata severlerden özür diliyorum. Fakat tüm çikolata çeşitleri kafein içermektedir. Bu sebeple hergün çikolata tüketimine son verilmelidir.

 

5) Şekerli Gıdalar:

Alkol ve kafein kadar olmasa da şekerli gıdalar üzerinde de bir çok çalışma yapılmış ve bu gıdaların şikayetleri arttırdığı tespit edilmiştir. Yapay tatlandırıcılar da idrar kesesi üzerinde irritan etki yapmaktadırlar.

 

6) Kolalı İçecekler:

Bu içecekler hem kafein hem de karbonat içerikleri nedeniyle idrar kesesinin kasılmasına neden olarak şikayetleri arttıracaklardır.

 

7) Baharatlı Yiyecekler:

Acılı, baharatlı, soyalı yiyeceklerin şikayetleri arttırdığına dair çok sayıda çalışma mevcuttur.

 

8) Asitli Yiyecek ve İçecekler:

Portakal, limon, greyfurt gibi meyveler ve bunların suları idrar kesesinde irritan etkiye sebep olup şikayetleri arttırabilirler.

 

9) Yaban Mersini:

İdrar yolu ve idrar kesesi enfeksiyonlarında önerilen yaban mersini, asidik pH nedeniyle irritasyona sebep olarak şikayetleri arttırabilir.

 

10) Kullanılan İlaçlar:

Tansiyon, kalp ilaçları, sakinleştiriciler, kas gevşeticiler, diüretikler şikayetlerde artışa sebep olabilirler. Bu ilaçların doz ayarlamaları ya da değişiklikleri 

ilgili uzman doktorlar tarafından yapılabilir