Klinik Adres : B.Dere Cad. Oya Sok. Devran Apt.No: 2/1-8 Gayrettepe/Istanbul
Beklemeyin.

Online Randevu Alın

Sizde randevunuzu ayırtarak, polikliniğimizde beklemeden muayene olun. Covid-19 tedbirleri kapsamında kliniğimizde yoğunluk oluşması sebebi ile tam randevu saatinizde gelmeniz önemle rica olunur.

Kliniğimiz Türkiye’de böbrek taşı kırma (ESWL) tedavisini ilk başlatan merkezlerden biridir.

1989 yılından beri aralıksız olarak İstanbul Mecidiyeköy’de hizmet vermektedir.20 yılı aşan sürede 10 binden fazla hasta tedavi edilmiştir.Wolf piezolith 3000 cihazları ile sadece ultrasonografik odaklama ile minimal invaziv ESWL yapılmaktadır.

ESWL TEDAVİSİ NEDİR?

Taş şikayeti olan hastalar direkt olarak veya tedavilerini isteyen bir doktor aracılığı ile başvurabilirler. Öncelikle Röntgen ve laboratuvar tahlilleri değerlendilen hastalar eğer taşları ESWL ile tedaviye uygunsa ESWL programına alınırlar.(Taşların kırılmasında başarı oranı taşın bulunduğu yer, yapısına, büyüklüğüne göre değişim gösterir.)

İdrar yollarında önemli bir tıkanıklık var ve idrar akımı çok rahat değilse veya kırılacak taş çok büyükse(genellikle 1,5 cm üzerinde ise) çoğunlukla genel anestezi altında mesaneden idrar yoluna girilerek DJ kateter denilen ince bir tüp konur.Bu tüp idrar akışını kolaylaştırarak kırılan taş parçalarının kolay atılmasını sağlar.Bu DJ kateteri taşın büyüklüğü ne olursa olsun tek böbrekli hastalara uygulanmalıdır. Böylece hastanın durumuna hakim olduktan sonra ESWL programına alınır.

Taşın yerine büyüklüğüne ve kimyasal yapısına göre birkaç seans ESWL uygulanır. Seanslar arasında kontrol filimleri(Düs grafi veya usg) çekilir. Taşın tamamen kırılıp düştüğü görülür ,böylece tedavi sonlandırılır

ESWL NASIL UYGULANIR?

X-Ray odaklamalı makinalarda Skopy cihazları aracılığıyla taş tespit edilir ve vücuda yaklaştırılan içi su dolu bir balon ve balon içinde meydana gelen patlamalar bir noktada odaklanır. Bu şekilde taşın kırılması sağlanır. ** USG odaklamalı makinalarda ise Ultrason aracılığıyla taş tespit edilir ve koordinatları bilgisayara gönderilir. Su dolu çanağın içindeki elekrodlarda meydana gelen patlamalar bir noktada odaklanarak hedef alınan taşın parçalanmasını sağlar.

KİMLERİN ESWL TEDAVİSİNE İHTİYACI VARDIR?

ESWL, çeşitli kişilerde farklı şekilde çalışır ve taşı olan biri için her zaman en iyi seçim değildir. Aşağıda prosedürün başarısını etkileyebilecek faktörlerden bazıları verilmiştir.

  • Taş bileşimi: Sistin ve belirli kalsiyum türlerinden oluşan taşlar şok dalgalarıyla iyi parçalanmaz.
  • Taş konumu: Çok dar kanallardaki taşlar kırıldıktan sonra dahi içinden geçmekte veya çıkarılmakta zorluk yaşayabilirler.
  • Taş boyutu: Büyük taşlar, geçirilmesi veya çıkarılması zor olabilecek büyük parçalar oluşturabilir.
  • Önceden var olan durumlar: Kronik enfeksiyon gibi belirli durumlar ESWL’yi daha az etkili hale getirebilir.

Şok dalgalarının gücünü ve aralıklarını ayarlamak gibi bazı ESWL teknikleri litotripsiyi daha güvenli ve etkili hale getirebilir.

ESWL SONRASI ÖNLEMLER VE ÖNERİLER

ESWL uygulaması sonrasında 1-2 gün idrar kanlı gelebilir. Hasta günde en az 2 litre su içerek, ilaç kullanarak ve yürüyüş yaparak taşların düşmesine yardımcı olmalıdır.
Taş kırma işlemi bittikten sonra hastaya yeni taş oluşmaması için gerekli bilgiler verilir.3 ay ara ile kontrole gelmesi önerilir takibi yapılır.

Kullandığımız Wolf 3000 piezolith Taş Kırma cihazının özellikleri şunlardır.

  • Taşın görüntülenmesinde sadece ultrason kullanılmaktadır. Bu nedenle hasta radyasyona maruz kalmamaktadır.
  • Küçük odaklama yaptığı için tedavi sırasında taşın dışındaki dokulara şok ses dalgaları ulaşmamaktadır.
  • Tedavi diğer ESWL cihazlarına oranla çok az ağrıya yol açar.
  • Cihaz gürültüsüz çalışmaktadır. İşlem sırasında rahatsız etmez.

 

Kişiden 20 cc(2 tüp) kan alındıktan sonra tek kullanımlık hazırlama kitinde bulunan filtreler ve santrifüj yardımı ile Mutluluk aşısı sıvısı hazırlanır. Mutluluk aşısı sıvısı, sertleşmeyi sağlayan ve penisin iki yanında bulunan süngerimsi dokulara enjekte edilir. Uygulama ortalama 30 dakika sürer. Mutluluk aşısı tedavisi genellikle 2 haftada bir uygulanan 3-4 seanstan oluşur. Bu seanslar tamamlandıktan sonra 3 ay sonra 1 seans daha uygulanması, tedavinin etkinliğini arttırabilir. Kişi, Mutluluk aşısı uygulamasından hemen sonra sosyal yaşama hemen dönebilir ve aynı gün cinsel ilişkide bulunabilir.

Mutluluk aşısı ile hasarlı bölge tedavi ediliyor ve yeni damar oluşumu sağlanıyor. Mutluluk aşısı için elde edilen sıvının zengin içeriği sayesinde, peniste henüz farklılaşmamış hücreler aktifleşiyor, canlanıyor.

Her seans yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

Yaklaşık olarak 3-4 seans uygulanır

Hastanın kendisinden 2 tüp 20 cc kan alınıp özel tüpler, santrifüj cihazı ve birtakım işlemlerden geçirildikten sonra Mutluluk aşısı karışımı hazırlanır. Bu karışımın penisin iki tarafına da uygulanmasıyla birlikte hasarlanmış ve fonksiyonunu yitiren penis Mutluluk aşısı karışımı içinde yer alan PDGF, VEGF, TGF-α, TGF-β aracılığıyla oluşan anjiogenezis (yeni damar oluşumu), rejenerasyon (yeni doku oluşumu ile onarımı) ve dokularda yer alan hücrelerin harmanlanmasıyla beraber tekrar onarılır.

Makaleler

Diyabet (Şeker) Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor.

Diyabet (Şeker) Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor.

Diyabet hastalığı damar sistemleri üzerinde ciddi risk oluşturmasından dolayı erkeklerde…

Daha Fazla
Varikosel testis ve sperm üretimini bozar!

Varikosel testis ve sperm üretimini bozar!

#Varikosel testisin sperm ve hormon üretimini bozar. Varikosel, erkekte görülen…

Daha Fazla
Kronik prostatit’te ESWT nasıl etki eder?

Kronik prostatit’te ESWT nasıl etki eder?

Kronik prostatit vakalarında ESWT uygulaması iyileşme sağlar. Bu iyileşmeleri şu…

Daha Fazla

Videolar

Mutluluk Aşısı Mutluluk Verir.

Mutluluk Aşısı Mutluluk Verir.

Sertleşme bozukluğu penis eğriliği ve penis büyütmede cerrahisiz yöntem⁉️➡️Mutluluk Aşısı⬅️…

READ MORE
HIV Virüsü Nedir?, Genital Siğil

HIV Virüsü Nedir?, Genital Siğil

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık görüleni Hpv’dir! Sizlere bugün…

READ MORE
UZMANIMIZDAN TAVSİYEYE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Not Bırakın, Sizi Arayalım!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.    × Doktora Sor