Klinik Adres : B.Dere Cad. Oya Sok. Devran Apt.No: 2/1-8 Gayrettepe/Istanbul
Beklemeyin.

Online Randevu Alın

Sizde randevunuzu ayırtarak, polikliniğimizde beklemeden muayene olun. Covid-19 tedbirleri kapsamında kliniğimizde yoğunluk oluşması sebebi ile tam randevu saatinizde gelmeniz önemle rica olunur.

PENİS PROTEZİ, MUTLULUK ÇUBUĞU, PENİL PROTEZ NEDİR?

Penil Protez ameliyatı hastanın normal yaşantısına hızla dönebileceği ameliyatlardır. Sağllığınızı ertelemeyin, Teşhis ve Tedavi için hemen randevu alabilirsiniz. Erkeklerde son yıllarda gerek organik, gerekse sosyoekonomik ve psikojenik rahatsızlıklar sonucunda ereksiyon bozuklukları oldukça sık görülmektedir.

 
Genç hastalarda psikojenik ereksiyon bozukluğu daha sık görülürken 50 yaş üzeri olgularda organik ve hormonal hastalıklar daha ön plana çıkmaktadır.

Sebebi her ne olursa ereksiyon bozuklukları mutlak tedavi edilmesi gereken, hayat kaitesini ciddi derecede bozan rahatsızlıklardır. Birinci basamak tedavisinde ilaçların ve Mutluluk aşısı tedavisinin kullanıldığı ereksiyon bozukluklarında 2. Basamak tedavisi olarak penis içine zerk edilen ajanlar kullanılabilir.

 

Bu iki tedavi yönteminin etki etmediği olgularda penis protez uygulamaları tedavi seçeneği olarak düşünülmelidir. Penis protezleri malleable ve şişirilebilir protezler olarak 2 grupta değerlendirilir. Malleable protezler tek parçalı ve bükülebilir protezlerdir.

 
Uygulaması ve kullanılması şişirilebilir protezlere göre daha kolay olup en büyük handikapı kozmetik olarak görünüşleridir.
 
Maliyeti daha düşüktür. Şişirilebilir protez, maliyeti daha yüksek olmakla beraber doğal hale en yakın protez olup memnuniyet derecesi oldukça yüksektir. Her iki tip protez 1 saatlik bir cerrahi uygulama ile yerleştirilir. Hasta 1 gün hastanede yatar ve 6 hafta cinsel ilişki yasağı uygulanır.
 

PROTEZ TİPİNE KARAR VERİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 • Hastanın ve eşinin yaşı
 • Hastanın tercihi
 • Hastanın el becerisi
 • Penis boyutu
 • Penil uzunluk ile skrotum boyutu arasındaki oran
 • Skrotumun genel boyutu
 • Glans penisinin büyüklüğü
 • Geçmişte penil protez takılmış olması
 • Peyronie hastalığı veya penis eğriliği
 • Daha önceki geçirilmiş ameliyatların olup olmaması (idrar torbası, prostat ve kalın bağırsak, böbrek nakli, bacak damar cerrahisi)
 • Geçirilmiş ise geçirilen ameliyatın tipi (açık laparoskopi veya robotik)
 • Hastanın vücut tipi
 • Çok belirgin supra-pubik yağ yastığının varlığı
 • Hastanın genel sağlığı
 • Yaşam beklenti süresi 

PENİL PROTEZ AMELİYATINA HAZIRLIK AŞAMASI

Sertleşme problemlerine kesin çözüm sağlayan penil protezlere karar verilmeden önce hastaların sertleşme problemlerine sebep olan psikolojik ve fiziksel problemlerin teşhis edilmesi gerekmektedir. Teşhisten sonra bu problemler diğer yöntemler ile giderilemezse o zaman penil implant seçeneklerinin düşünülmesi gerekir. . 

PENİL PROTEZ AMELİYATLARI NASIL YAPILIR?

Tek parçalı protez ameliyatları 30-45 dk üç parçalı protez ameliyatları ise 1-1.5 saat arası sürmektedir. Ameliyatlar karın bölgesinden yada yumurtalık kesesi ile penis arasından yapılabilmektedir. Penil protez takılan hastalar 1 veya 2 gün hastanede yattıktan sonra taburcu edilirler ve bir hafta sonra doktoru tarafından kontrol edilmeleri gerekmektedir. Penil protez yerleştirilen hastalar cinsel ilişkiye 6 hafta sonra başlayabilirler.

PENİL İMPLANT OPERASYONLARI SONRASINDA YAŞANANLAR

Hastalar operasyondan sonra kısa süre içerisinde normal hayatlarına geri dönebilmektedir. Ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi biraz ağrı hissedebilirler. Bu ağrıların süresi birkaç haftayı bulabilmektedir. Operasyon sonrasında enfeksiyon riskinin bulunması sebebiyle reçete edilen antibiyotiklerin kullanılması gerekir. Operasyondan 6 hafta sonra ise hastalar günlük cinsel aktivitelerine geri dönebilirler. Bu süre içerisinde pratik kazanmak için hastaların implant nasıl kullanacakları konusunda doktor kontrolünde pratik yapmaları önerilir.

PENİL PROTEZLERİN UYGUN OLMADIĞI KİŞİLER

ameliyat öncesi hastaları anestezi doktoru tarafından görülmektedir.  Anestezi için uygun olan her hastaya pensi protezi ameliyatı yapılabilir. ancak ciddi psikiyatrik bozukluğu olan hastalar için penis protezi uygun değildir. 

PENİL PROTEZLERİN RİSKLERİ

Penil protezlerin riskleri son derece nadir görülmekle birlikte bu durum olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu protezlerin yarattığı problemlerin başında enfeksiyon gelmektedir. Antibiyotik kaplı protezlerle enfeksiyon riski binde 5’ten daha azdır. Enfeksiyon genellikle ilk 10 gün içinde görülür. Peniste, yumurtalıklarda veya yara yerinde şişlik, kızarıklık ve akıntı gelişirse vakit kaybetmeden ameliyatı yapan doktor ile iletişime geçmek gerekir. Diğer bir problemleri ise protezlerin zaman içerisinde bozulmasıdır. 

PENİL PROTEZLERİN AVANTAJLARI

Penil protezleri için uygulanan operasyonlarda varılmak istenilen sonuç hastaların diledikleri zamanda ve hiçbir zorluk yaşamadan cinsel birliktelik yaşayabilmelidir.

İleri derecede nörolojik bozukluğu olanlarda

Sistemik hastalıkları kontrol altına alınamayanlarda (kalp, şeker, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi)

İki parçalı ya da üç parçalı protezler için elini kullanamayan hastalarda

Aktif idrar yolu enfeksiyonu olanlarda

Eş ya da partner rızası olmayanlarda (rölatif)

Mutluluk çubuğu ameliyatı neticede bir ameliyattır. Her ameliyatın kendi içerisinde birtakım zorlukları bulunmaktadır. Mutluluk çubuğu ameliyatının da kendi içerisinde birtakım zorlukları vardır. Ancak diğer ameliyatlarla mukayese edildiği zaman nispeten daha rahat bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz.

Mutluluk çubuğu ameliyatı süresi hastanın özelliğine göre değişmektedir. Bu süre ortalama 1 saat civarında olmakla birlikte hastanın özelliğine sürede uzama olabilmektedir. Peniste daha önceden var olan eğrilikler, plaklar ve Peyronie hastalığı gibi ilave durumların varlığı bu sürenin uzamasında etkili olmaktadır.

Penil protez ameliyatı sırasında kanama olur. Bu kanama diğer ameliyatlardaki kanamalardan farksızdır. Penil protez ameliyatına özgü ilave ve beklenmedik bir kanama çoğunlukla oluşmaz. Ameliyatta kanama ciddi bir sorun teşkil etmez ancak uygun kanama kontrolü yapılmadığı takdirde ameliyat sonrasında bir takım sorunlar oluşma ihtimali vardır.

Mutluluk çubuğu kadın partnerde hiçbir şekilde ağrı oluşturmaz. Cinsel birliktelik sırasında ağrı olması durumunda kadın partner jinekolojik açıdan değerlendirilmeli ve ona uygun bir tedavi başlanmalıdır.

Makaleler

Diyabet (Şeker) Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor.

Diyabet (Şeker) Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor.

Diyabet hastalığı damar sistemleri üzerinde ciddi risk oluşturmasından dolayı erkeklerde…

Daha Fazla
Varikosel testis ve sperm üretimini bozar!

Varikosel testis ve sperm üretimini bozar!

#Varikosel testisin sperm ve hormon üretimini bozar. Varikosel, erkekte görülen…

Daha Fazla
Kronik prostatit’te ESWT nasıl etki eder?

Kronik prostatit’te ESWT nasıl etki eder?

Kronik prostatit vakalarında ESWT uygulaması iyileşme sağlar. Bu iyileşmeleri şu…

Daha Fazla

Videolar

Mutluluk Aşısı Mutluluk Verir.

Mutluluk Aşısı Mutluluk Verir.

Sertleşme bozukluğu penis eğriliği ve penis büyütmede cerrahisiz yöntem⁉️➡️Mutluluk Aşısı⬅️…

READ MORE
HIV Virüsü Nedir?, Genital Siğil

HIV Virüsü Nedir?, Genital Siğil

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık görüleni Hpv’dir! Sizlere bugün…

READ MORE
UZMANIMIZDAN TAVSİYEYE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Not Bırakın, Sizi Arayalım!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.  × Doktora Sor