Klinik Adres : B.Dere Cad. Oya Sok. Devran Apt.No: 2/1-8 Gayrettepe/Istanbul
Beklemeyin.

Online Randevu Alın

Sizde randevunuzu ayırtarak, polikliniğimizde beklemeden muayene olun. Covid-19 tedbirleri kapsamında kliniğimizde yoğunluk oluşması sebebi ile tam randevu saatinizde gelmeniz önemle rica olunur.

SVF KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NEDİR?

SVF Kök hücreler vücutta özellikle kemik iliğinde ve yağ dokular içerisinde yoğun olarak bulunan ve her tür vücut hücresine dönüşebilen temel hücrelerdir. Vücutta yenilenmesi gereken yerlere giderek onarım ve iyileşme sağlarlar. Son yıllarda tıbbın birçok alanında bu hücreler kullanılmaya başlanmış ve birçok hastalıkta yeni umutlar doğmasına neden olmuştur. 

İleri derece sertleşme bozukluğunda da bu tedavi yeni bir umut olmuştur. Hastanın kendi vücudundan alınarak penis içerisine yapılan iğne ile verilen kök hücreler, sertleşme bozukluğunda kalıcı ve onarıcı tedavi sağlamaktadır. 

 Bu hücreler penis içerisinde arıza olan hangi yapıda hücre varsa o hücrelere (damar, sinir ve kas hücreleri gibi) dönüşerek, burada yenilenme ve iyileşme sağlar. İleri derece sertleşme bozukluğunda uygulanan bu tedavi elbette hafif ve orta düzey sertleşme bozukluğunda da uygulanabilir ve bu durumda başarı oranı daha yüksektir.        

SVF KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Az önce belirttiğimiz gibi, bu hücreler vücutta kemik iliklerinde ve yağ dokusu içerisinde yoğun halde bulunur. Dolayısıyla kök hücre tedavisi için ya kemik iliğinden iğne ile girilerek buradan sıvı alınır, bu sıvının içerisinde bulunan kök hücreler kullanılır, ya da göbek çevresi veya başka yağlı bölgelerden liposuction (liposakşın) yöntemi ile yağ alınır ve bu yağ dokunun içerisinden kök hücre elde edilir. Ancak, kemik iliğinden alının kök hücre miktarı az olduğu için, bu bölgeden alının kök hücreler laboratuar ortamında çoğaltılarak hastaya enjekte edilir. Bu da iki ayrı zamanda iki ayrı işlem demektir. Oysa yağ dokudan alının kök hücreler aynı seansta belli işlemlerden geçirilerek hastaya enjekte edilebilir. Biz de kliniğimizde yağ dokudan alınan kök hücre kullanmaktayız. İşlem şu sırayla yapılır. 

  1. Hasta ameliyathane ortamına alınır 
  2. Lokal veya genel anestezi ile hastanın ağrı duymaması sağlanır. 
  3. Göbek çevresinden liposuction ile 60 cc kadar yağ toplanır.
  4. Yağ, kan ve doku gibi birçok yapıdan oluşan bu sıvı tüplerin içerisine alınarak santrifüj cihazına konulur ve gerekli olan ve gerekli olmayan yapılarına ayrılır. 
  5. Gereksiz bölümler uzaklaştırılarak iki enjektör arasında bulunan mikron seviyesinde bıçaklarla (nonenzimatik) yağ parçalanarak mekanik olarak hücreler serbest hale getirilir.
  6. Elde edilen sıvı tekrar santrifüj cihazına konularak, kök hücrelerin yağ hücrelerinden ayrışması sağlanır ve sadece kök hücrelerin (stromal vasküler fraksiyon) bulunduğu serum görünümünde sıvı elde edilir.
  7. Elde edilen sıvı hastanın penisinin içerisinde bulunan ve kan dolarak sertleşmeyi sağlayan tüplerin (kavernöz cisim) içine enjekte edilir ve işlem sonlandırılır. 

SVF KÖK HÜCRE TEDAVİSİNİN SONUÇLARI

Yapılan çalışmalar, hiçbir tedaviden fayda görmeyen ve tek şansı Penis Protezi kullanmak zorunda olan hastalar üzerine yoğunlaşmıştır. Bu hasta grubunda %50 den fazla oranda Proteze ihtiyaç kalmadan ilişkiye girebilecek düzeyde ereksiyon sağlanmıştır. 

Yine bu çalışmalar, SVF tedavisinin etkinliğinin 6. ayın sonunda maksimum düzeye geldiğini göstermiştir. Henüz bu konuda klinik çalışma olmasa da, tüm dünyada bu tedaviyi uygulayan hekimlerin ortak görüşü, ilaçla veya başka yardımcı tedavilerle ereksiyon sağlayabilen hastalarda, kök hücre tedavisinin çok daha yüksek başarıya sahip olduğudur. İlerleyen 10 yılda bu tedavinin çok daha yaygın kullanılacağı kanaati de hakimdir. 

Bunun dışında kök hücre tedavisi (SVF) üroloji alanında, penis uzatma, kronik prostatit, kronik sistit, idrar kaçırma, aşırı aktif mesane gibi diğer hastalıklarda da kullanılmaya başlanmıştır. 

Kişinin kendi yağ dokusundan elde ediliyor

Stromal Vasküler Fraksiyon (SVF) lipo aspirasyon yöntemi ile elde edilen yağ dokusunun özel laboratuvarlarda tıbbi işlemlerden geçirilerek içindeki yenileyici kapasiteye sahip hücrelerin elde edildiği sıvı türüdür.

Ortopedik Hastalıklarda Kök Hücre Tedavisi Ne Kadar Sürer? Enjeksiyon yöntemiyle yapılan kök hücre tedavilerinde kök hücrenin alınması 15-20 dakika sürmektedir. Ardından kullanılan prosedüre göre 45 dakika ile 2 saat arasında kök hücrenin ayrıştırma süreci vardır. Ardından 1 dakika da enjeksiyon süresi vardır.

Aplastik anemi gibi hastalıklarda kemik iliği kök hücreleri toplamak gerekebilir. Bu durumda vericiye genel anestezi verileceğinden, anestezi bölümü tarafından da değerlendirme yapılmalıdır. Bu süreç tüm tetkik ve gerekli konsültasyonların tamamlanması ile 1-2 günde yapılır.

İktidarsızlıkta kök hücre tedavisi, penis içerisindeki sertleşmeyi sağlayan hücrelere dokunup onlara dönüştükleri için sertleşme problemini tamamen ortadan kaldırır.

Bir ömür boyunca kendisini yenileme özelliğine sahip olan kök hücre, diğer hücrelere dönüşür. Vücudun ihtiyacı doğrultusunda farklılaşarak diğer hücrelerin gelişimi, olgunlaşması ve çoğalmasını sağlar.

Makaleler

Diyabet (Şeker) Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor.

Diyabet (Şeker) Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor.

Diyabet hastalığı damar sistemleri üzerinde ciddi risk oluşturmasından dolayı erkeklerde…

Daha Fazla
Varikosel testis ve sperm üretimini bozar!

Varikosel testis ve sperm üretimini bozar!

#Varikosel testisin sperm ve hormon üretimini bozar. Varikosel, erkekte görülen…

Daha Fazla
Kronik prostatit’te ESWT nasıl etki eder?

Kronik prostatit’te ESWT nasıl etki eder?

Kronik prostatit vakalarında ESWT uygulaması iyileşme sağlar. Bu iyileşmeleri şu…

Daha Fazla

Videolar

Mutluluk Aşısı Mutluluk Verir.

Mutluluk Aşısı Mutluluk Verir.

Sertleşme bozukluğu penis eğriliği ve penis büyütmede cerrahisiz yöntem⁉️➡️Mutluluk Aşısı⬅️…

READ MORE
HIV Virüsü Nedir?, Genital Siğil

HIV Virüsü Nedir?, Genital Siğil

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık görüleni Hpv’dir! Sizlere bugün…

READ MORE
UZMANIMIZDAN TAVSİYEYE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Not Bırakın, Sizi Arayalım!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.    × Doktora Sor