Klinik Adres : B.Dere Cad. Oya Sok. Devran Apt.No: 2/1-8 Gayrettepe/Istanbul

Prostat sertleşmeyi etkiler mi?

Prostat büyümesine bağlı semptomlar dolaylı olarak cinsel fonksiyonlarda bozulmaya yol açar. Ayrıca prostat büyümesi için kullanılan tedavi yöntemleri de cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilir.

Sık cinsel ilişki prostata iyi gelir mi?

Kesin kanıtlanmış bir bilgi olmasa da gençlik ve orta yaş dönemlerinde sık cinsel ilişki öyküsü olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu gösteren bazı çalışmalar mevcuttur.

İyi huylu prostat büyümesi ve cinsel ilişki arasındaki bağlantının var olup olmadığı ile ilgili bilgi ise kısıtlıdır.

Az cinsel ilişki prostata iyi gelir mi?

İlişki sıklığının az olmasının prostat hastalıklarına iyi geldiğine dair bir veri yoktur ancak çok partneri olmak yerine tek ya da az sayıda cinsel partner geçmişi olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin daha az olduğu gösterilmiştir.

Prostat hastaları cinsel ilişkiye girebiliyor mu?

Prostat hastalığı olan erkeklerin merak ettikleri bir diğer konu ise cinsel ilişkiye girip giremeyecekleridir. Prostatın herhangi bir hastalığı (prostat kanseri, prostat büyümesi, prostatit) cinsel ilişkiye girmek için engel değildir. İyi huylu prostat büyümesi ameliyatlarından sonra da sertleşme (ereksiyon) problemleri çok büyük çoğunlukla yaşanmaz. Özellikle lazer prostat ameliyatı ile bu konuda çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Prostat kanseri ameliyatlarından sonra ise bir kısım hastalarda sertleşme problemleri yaşanabilir ancak bazı düşüncelerin aksine prostat kanseri tanısı olanların cinsel ilişkiye girmelerinin ne kendisi için ne de partneri için olumsuz bir etkisi kesinlikle yoktur.

Kapalı prostat ameliyatından sonra cinsellik biter mi?

Prostat büyümesi nedeni ile uygulanan endoskopik (kapalı) prostat ameliyatlarından sonra ereksiyonun bozulma ihtimali %1’den azdır. Bu ameliyatlardan sonra bazen ejekülasyon (boşalma) problemleri oluşabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Doktora Sor