Klinik Adres : B.Dere Cad. Oya Sok. Devran Apt.No: 2/1-8 Gayrettepe/Istanbul

Erkeklerde iktidarsızlık, Erkekte iktidarsızlığı anlamanın yolu cinsel hayatta saklıdır. Cinsel birleşme için yeterli sertliğin sağlanamaması, erkeklerde iktidarsızlık belirtileri arasında gösterilebilir. Erkekler tarafından gözlemlenen bazı sertleşme sorunu belirtileri tek başına teşhis için yeterli değildir. Psikolojik ve fiziksel nedenlere dayanan ereksiyon güçlüğü kesin teşhisi ise tıbbi kuruluşlarca yapılmalıdır. Tedavisi için alternatif yolların bulunduğu iktidarsızlıkla doğru mücadele için rahatsızlığın adının doğru konulması önemlidir.

İktidarsızlık Ne Demek?

İktidarsızlık penisin sağlıklı bir cinsel ilişki için yeterli sertliğe ulaşamamasına verilen ve ereksiyonda zorluk şikayetine halk arasında verilen isimdir. Cinsel fonksiyon bozukluğuna işaret eden bu rahatsızlığın temelinde sadece fiziksel değil, psikolojik nedenler de yatabilmektedir.

Erkeklerde İktidarsızlık Neden Olur?

Erkeklerde ereksiyon bozukluğu sebepleri kimi zaman stres, cinsel performanstan duyulan kaygı ve depresyon gibi psikolojik nedenlerden dolayı meydana gelebilirken; kimi zaman sertleşme sorunu daha büyük sağlık problemlerine işaret edebilmektedir. Kalp ve damar, sinir sistemi ve sistematik hastalıklarla birlikte testosteron hormonu eksikliği gibi hormonal rahatsızlıklar; ereksiyon bozukluğuna yol açabilmektedir. Boşalma problemleri ve penis fizyolojisinde gözlemlenen farklılıklar da rahatsızlığın temelinde yatabilmektedir. Erkeklerde iktidarsızlık sebepleri ise gözlemlenen belirtiler sonrasında başvurulan tıbbi yardım sonrasında yapılan detaylı muayene ve tetkikler sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Erkekte İktidarsızlık Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde iktidarsızlığın belirtileri sorunun nedeninden bağımsız olarak gözlemlenir. Gözlemlenen işaretlerin erkeklerde iktidarsızlık belirtileri olarak kabul edilebilmesi için en az 6 ay süre ile gerçekleşmesi gereklidir. Tıbbi destek almanız gerektiğini ifade eden iktidarsızlık belirtileri şu şekildedir:

 • Penisin cinsel birleşme için yeterli düzeyde sertliğe ulaşamaması
 • Cinsel birleşmeden yeterli haz almadan sertliğin kaybolması
 • Cinsel ilişki sırasında yaşanan sorunun, mastürbasyon esnasında gözlenmemesi

Erkeklerde İktidarsızlık Nasıl Anlaşılır?

Erkeğin iktidarsızlığı anlaması yukarıda bahsettiğimiz gibi belirtilerin 6 ay boyunca gözlenmesi ile mümkündür. Daha kısa süreli yaşanan problemler, iş ya da özel hayattan kaynaklanan problemler nedeniyle geçici bir duruma işaret edebilir. Şikayetin ne şekilde gerçekleştiği ve cinsel iktidarsızlık belirtileri gözlenmesi kadar önemlidir. İktidarsızlık şu şekilde kendini gösterir:

 • Sorunun normal bir cinsel hayat varken aniden kendisini göstermesi
 • Ereksiyon halini içinde bulunulan durum ve şartlara göre değişmesi
 • Cinsel ilişkide sertleşme sorunu yaşanırken, gece ve sabah ereksiyonlarının gerçekleşmesi

Erkeklerde İktidarsızlık Nasıl Giderilir?

Erkekte iktidarsızlığı gidermek geliştirilen tedavi yöntemleri ile mümkündür. Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımın bırakmak ve düzenli egzersiz programı uygulamak bazı durumlarda iktidarsızlığa iyi gelebilmektedir. Sorundan tam kurtulmak için doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması ve doğru tedavi seçimi için hastalığın nedenlerinin iyi anlaşılması gereklidir. Uzman hekimlerce yapılan ve erkeklerde iktidarsızlık testi olarak halk arasında adlandırılan muayene işlemi sonrasın şu tedavi yollarından destek alınabilir:

 • Kişinin yaşam ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi
 • İlaçla tedavi
 • Penise sertleşme sağlayacak enjeksiyonların uygulaması
 • Şok terapi ve vakum cihazı uygulaması
 • Penil protezler ve damar ameliyatları

İktidarsızlık Tedavisi Var Mı?

İktidarsızlık tedavisi için yukarıda sıralanan yöntemler, tıbbi kuruluşlarca uygulanır. Yöntemlerin seçimi, uzman hekim tarafından yapılır. Rahatsızlığın düzeyine bağlı olarak hastalıkta iyileşme süresi değişkenlik gösterebilir. İktidarsızlıktan kesin yollar kurtulmak isteyen erkekler için en etkili tedavi yöntemi ise Renova Sistemidir.

Renova Sistemi; LSWT alanında geliştirilmiş ve temelinde şok tedavi yöntemlerine benzeyen yenilikçi bir tedavidir. Klasik şok tedavilerinden farklı olarak noktasal değil, lineer uygulamalar yapılabilen Renova Sistemi ile Corpus Cavernosum’a yönelik tedavi uygulanabilmektedir. Gözlemlenen erkeklerde iktidarsızlık belirtileri sonrası Renova Sistemi ile şikayetten 4 seansta kurtulmak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Doktora Sor