Klinik Adres : B.Dere Cad. Oya Sok. Devran Apt.No: 2/1-8 Gayrettepe/Istanbul Tel:05323520735

İktidarsızlık nedir? İktidarsızlık ileri yaş erkeklerde yüksek görülme sıklığına sahip olan cinsel bir rahatsızlıktır. 40 yaş ve üzeri erkeklerde %69 görülme sıklığına sahip olan iktidarsızlık, tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Şikayet sahiplerinde hastalığın altında yatan nedenlere bağlı olarak ani ya da yavaş yavaş kendini gösteren bu rahatsızlıkta belirtilerin doğru takip edilmesi ve yorumlanması önemlidir. Çoğunlukla farklı sağlık sorunlarına işaret eden ereksiyon problemleri için tıbbi kuruluşlara başvuruda bulunarak teşhis ve tedavi yollarından faydalanılabilir.

İktidarsızlık Nedir?

İktidarsızlık nedir, ideal bir cinsel birleşme için peniste yeterli sertliğin elde edilememesine halk arasında verilen isimdir. Sertleşme sorunu ya da ereksiyon bozukluğu olarak da bilinen bu şikayette hastalar sahip oldukları sağlıklı cinsel yaşamı kaybetmekte ve yaşadıkları şikayet sebebi ile psikolojik olarak etkilenerek kısır bir döngünün içerisinde kendilerini bulabilmektedirler. Şikayetin altında ise genellikle sağlık sorunları yatarken, bazı psikolojik bozuklukların iktidarsızlığa neden olduğu bilinmektedir.

İktidarsızlık Neden Olur?

İktidarsızlık nedir? İktidarsızlığın nedenleri ister psikolojik ister fiziksel olsun, genellikle farklı bir rahatsızlığa işaret eder. Toplumsal baskı nedeniyle erkekler iktidarsızlık sebebi ile ilgilenmemekte ve bu durum şikayet ile yaşamayı erkekte zorunlu hale getirmektedir. Farklı türlere sahip olan ereksiyon bozukluğu altında yatan rahatsızlıklar şu şekildedir:

 • Sinir Sistemi Rahatsızlıkları: Sinir zedelenmeleri, omurga yaralanmaları ve penisin sinirsel uyarılmasını engelleyen rahatsızlıklar
 • Kalp ve Damar Hastalıkları: Yüksek kolesterol, damar tıkanıklıkları ve kalp hastalığı
 • İdrar Yolu Hastalıkları: Prostat
 • Kronik Hastalıklar: Böbrek ve karaciğer hastalıkları
 • Psikolojik Rahatsızlıklar: Depresyon, anksiyete, stres ve cinsel performans konusunda duyulan kaygı
 • Penis Fizyolojisi Bozuklukları: Peniste eğrilik ya da küçük boyut, idrar deliğinde lokasyon kayması
 • Hormonal Bozukluklar: Şeker hastalığı, tiroid bezinde fonksiyon bozukluları ve testosteron eksikliği
 • Diğer: Sigara ve alkol kullanımı, bazı tansiyon ilaçları, obezite ve geçirilen cerrahi operasyonlar

İktidarsızlık Türleri Nelerdir?

İktidarsızlık çeşitleri rahatsızlığın altında yatan nedenlere göre şu şekilde sıralanabilir:

 • Geçici iktidarsızlık
 • Yaygın iktidarsızlık

Geçici İktidarsızlık Ne Kadar Sürer?

Geçici iktidarsızlık ile karşılaşma süresi içinde bulunulan durumla ilişkilidir. Temelinde psikolojik nedenler yatan bu iktidarsızlık türünden tedavi ile kurtulmak mümkündür. İyi bir cinsel öyküye sahip olan erkek belirli bir partnerle ya da durumla karşılaştığında sertleşme sorunu yaşıyorsa, bu sorun için cinsel terapiye başvurarak şikayetten nispeten daha kolay kurtulabilir.

İktidarsızlık Nasıl Teşhis Edilir?

İktidarsızlığı teşhis etme sadece gözlemlere dayanan bir süreci ifade etmez. Gözlemlenen belirtiler sonrası başvurulan tıbbi yardımda uzman doktorlar, iktidarsızlık ne demek sorusuna yanıt arayan hastalara tıbbi teşhis yolları ile karşılık verir. Hastalığın teşhisinde kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Psikolojik Muayene: Bu aşamada hastanın cinsel öyküsü dinlenir. Rahatsızlığın altında yatan psikolojik sebepler ortaya çıkartılmaya çalışılır.
 • Fiziksel Muayene: Bu aşamada penisi inceleyen uzman, peniste fizyolojik bozuklukları gözlemler. Fiziksel muayenede şüphelenilen durumlar için laboratuvar tetkiklerinden destek alınabilir.
 • Laboratuvar Tetkikleri: Kan ve idrar tahlili yapılarak sertleşme sorunu altında yatan sağlık problemleri araştırılır. Gerekli hallerde hormonal testler de uygulanabilir.
 • Görüntüleme Yöntemleri: Penis kanlanmasında görevli atardamardaki sorunlar tespit etmeye çalışılır. Penil Doppler ultrasonografi ile atardamarda olası problemler gözlemlenir.

İktidarsızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

İktidarsızlık çözümü doğru teşhis sonrası geliştirilen tedavi süreci ile mümkündür. Belirtileri gözlemlenen sertleşme bozukluğunun altında yatan nedenler psikolojik olduğunda cinsel terapi ile tedavi uygulanabilir. Farklı nedenlere dayanan rahatsızlıklarda ise şok tedavisi, alışkanlıkların değiştirilmesi, vakum cihazı gibi uygulamalar ve ilaçlı tedavi yolları tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktoruna Sor!